Програма 2019

 


Симфонични концерти
14-06-2014
20.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Откриване на ММФ "Варненско лято" 2014 - Варненска филхармония

Диригент Светослав Борисов
Солист Александра Сум, цигулка (Франция)

Програма:
Панчо Владигеров  - Рапсодия „Вардар“
Пьотр Илич Чайковски  - Концерт за цигулка и оркестър ре мажор, оп.35
Пьотр Илич Чайковски  - Симфония №5 ми минор, оп.64


  Светослав Борисов
  Варненска филхармония
  Александра Сум











Съпътстваща програма
14-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - фоайе

100 години от рождението на Борис Христов

14 – 21 юни
Изложба с фотографии, посветена на 100 години от рождението на Борис Христов












Съпътстваща програма
15-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала Европа

"Молитвата на Борис Христов"

Прожекция на филма с автор Магдалена Манолова
Представяне от Момчил Георгиев, координатор на честването на 100 години от рождението на Борис Христов












Симфонични концерти
16-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Симфоничен оркестър на Астурия, Испания

Диригент Росен Миланов
Солист Хавиер Перианес, пиано

Програма:
Маркос Фернандес - Резонанси за оркестър
Мануел де Файа - Нощи в градините на Испания
Модест Мусоргски - Картини от една изложба


  Росен Миланов
  Симфоничен оркестър на Астурия, Испания
  Хавиер Перианес











Симфонични концерти
17-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Симфоничен оркестър на Астурия, Испания

Диригент Росен Миланов
Солист Хосе Франк Байестер, кларинет

Програма:

Мануел де Файя - Танци из балета "Тривърхата шапка"
Оскар Наваро - Концерт за кларинет
Дмитрий Шостакович  - Симфония №5 ре минор, оп.47


  Росен Миланов
  Хосе Франк Балестер
  Симфоничният оркестър на Княжество Астурия











Симфонични концерти
19-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Оркестър на Класик ФМ радио

Диригент Григор Паликаров

Солисти:
Елин Колев, цигулка
Виктория Василенко, пиано

Програма:
Карл Мария фон Вебер -Увертюра към операта "Вълшебният стрелец"
Лудвиг ван Бетовен - Концерт за пиано и оркестър №1
Камий Сен Санс – Интродукция и рондо капричиозо
Пабло Сарасате - Фантазия "Кармен" за цигулка и оркестър


  Симфоничен оркестър на Класик ФМ
  Григор Паликаров
  Елин Колев
  Виктория Василенко











Опера
20-06-2014
21.00  -  Летен театър

Волфганг Амадеус Моцарт - Дон Жуан

Спектакъл на Варненска опера

Диригент Вилиана Вълчева
Диригент-постановчик Борислав Иванов
Режисьор Александър Текелиев
Сценография Иван Попов
Хореография Желка Табакова
Диригент на хора Стефан Бояджиев
С участието на Венцеслав Анастасов, Линка Стоянова, Арсений Арсов, Ина Петрова, Евгений Станимиров, Пламен Димитров, Илина Михайлова, Гео Чобанов

 


  Симфоничен оркестър при Държавна опера - Варна











Симфонични концерти
21-06-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Симфоничен оркестър на Българското национално радио

Диригент Емил Табаков
Солист Александър Земцов, виола

Програма:
Емил Табаков - Концерт за виола и оркестър , първо изпълнение във Варна
Рихард Щраус – Симфонична поема „Животът на героя“


  Симфоничен оркестър на БНР
  Емил Табаков
  Александър Земцов











Камерни оркестри и ансамбли
24-06-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Камерата Орфика (България, Румъния, Турция, Албания)

Диригент Станислав Ушев
Солисти:
Марио Хосен, цигулка
Волфганг Клос, виола
Щефан Кропфич, виолончело

Програма:

В. А. Моцарт - Симфония концертанте за цигулка, виола, виолончело и оркестър
Марин Големинов - Концерт за струнен квартет и струнен оркестър
Арнолд Шьонберг -  Просветлена нощ , оп.4


  Волфганг Клос
  Марио Хосен











Камерни оркестри и ансамбли
25-06-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Бароков ансамбъл Ла Росиньол (Италия)

Ерика Шерл, барокова цигулка
Джанпаоло Капузо, блокфлейти, напречна флейта, раушпфайф, гайда
Франческо Зувадели, клавесин, хърди-гърди
Доменико Баронио, лютня, барокова китара

Програма:
Ренесансова музика от времето на Галилео Галилей


  Бароков ансамбъл Ла Росиньол (Италия)











Камерни оркестри и ансамбли
26-06-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Струнен квартет Новус, Южна Корея

Жеюнг Ким, цигулка
Юнгук Ким, цигулка
Сюнгуон Лий, виола
Уонгуий Мун, виолончело

Програма:
Струнни квартети от Йозеф Хайдн, Феликс Менделсон и Лудвиг ван Бетовен

Под патронажа на Посолството на Южна Корея в България


  Квартет Новус











Камерни оркестри и ансамбли
28-06-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Камерна музика за виолончело и пиано

Антон Никулеску, виолончело
Хория Михаил, пиано

Творби от Л. ван Бетовен, А.Глазунов, Ч.Давидов, М.Глинка, А.Скрябин, С.
Прокофиев, С.Рахманинов


  Антон Никулеску
  Хориа Михаил











Камерни оркестри и ансамбли
29-06-2014
11.00  -  Градска художествена галерия

Камерен оркестър „Симфониета“

Диригент Милко Коларов
Солист Лидия Ошавкова, флейта

Програма:
Красимир Кюркчийски – Адажио
Саверио Меркаданте – Концерт за флейта и оркестър
Лео Делиб - Messe Breve
С участието на Хор на девойките-Варна, диригент Захарина Милкова-Никитасова


  Оркестър Симфониета
  Лидия Ошавкова











Камерни оркестри и ансамбли
01-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Руски контрасти

По случай 175 години от рождението на Мoдест Мусоргски

Жени Захариева,  пиано
С участието на
Фидоси Керчев, пиано

Програма:
Николай Метнер - Соната „Воспоминание”
Дмитрий Шостакович - Афоризми оп.13, Полка из балета „Златният век” оп.22
Модест Мусоргски - Соната за 4  ръце , "Картини от една изложба"
Валерий Гаврилин - Марш и тарантела за 4 ръце

 


  Проф. Жени Захариева











Дни на чешката музика - Проект "Чешки мечти"
04-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Проект "Чешки мечти"

Йозеф Шпачек, цигулка

Квартет Графе:
Щепан Графе, Лукаш Беднаржих, цигулка
Лукаш Цибулски, виола
Михал Хреньо, виолончело

Програма:
Йозеф Сук - Медитации върху хорала Св.Венчеслас, оп.35а
Хайнрих Вилхелм Ернст - Полонез за соло цигулка и квартет ре мажор, оп.17
Антонин Дворжак –Струнен квинтет ми бемол мажор, оп.97

Под патронажа на Н. Пр. Павел Вацек, посланик на Република Чехия в България


  Йозеф Шпачек
  Струнен квартет Граф

Проект "Чешки мечти"











Дни на чешката музика - Проект "Чешки мечти"
05-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Клавирно дуо Ардашеви

Рената Ардашевова, Игор Ардашев  - пиано

Програма:
Едвард Григ  - Норвежки народни песни и танци оп. 17 (селекция)
Антонин Дворжак – Славянски танци  оп.46  и  оп.72   (селекция)
Вит Зоухар – Страшен сън
Морис Равел - Испанска рапсодия за пиано (четири ръце)

Под патронажа на Н. Пр. Павел Вацек, посланик на Република Чехия в България


  Дуо Ардашев











Международна лятна академия
06-07-2014
19.00  -  Евангелска методистка епископална църква - Зала Бах

Маюми Хирасаки (Япония)

Концерт - орган, клавесин, барокова цигулка

  Маюми Хирасаки (Япония)











Международна лятна академия
07-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Сонатна вечер

Светлин Русев, цигулка
Пламена Мангова, пиано

Програма:
Йоханес Брамс – Соната за цигулка и пиано N2 ла мажор, 8 валса оп.39 и 4 унгарски танца за пиано
Еужен Изаи – Соната N3 и Соната N6 за соло цигулка
Едвард Григ – Соната N3 до минор за цигулка и пиано


  Светлин Русев
  Пламена Мангова











Международна лятна академия
07-07-2014
10.00  -  Градска художествена галерия

Творческа среща с Маюми Хирасаки - клавесин
Модератор Екатерина Дочева











Опера
07-07-2014
21.00  -  Летен театър

Исус Христос Суперзвезда

Спектакъл на Варненска опера

Рок опера по музика на Андрю Лойд Уебър, текст Тим Райс

Диригент-постановчик Юли Дамянов
Диригент Страцимир Павлов
Режисьор Светозар Донев
Сценограф Иван Токаджиев
Художник на костюмите Ася Стоименова
Хореография Анна Донева
Диригент на хора Стефан Бояджиев
С участието на Костадин Георгиев-Калки, Силвия Ангелова, Звезделин Керемидчиев-Звезди, Георги Ханджиев, Александър Мутафчийски, Свилен Николов и др.












Международна лятна академия
08-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

В памет на проф. Панчо Владигеров

Александър Владигеров - тромпет
Константин Владигеров - синтезатор
Екатерина Владигерова - пиано
Стоян Янкулов - перкусии












Международна лятна академия
08-07-2014
10.00  -  Градска художествена галерия

Творческа среща със Светлин Русев - цигулка, и Пламена Мангова - пиано
Модератор - Екатерина Дочева











Международна лятна академия
09-07-2014
10.00  -  Градска художествена галерия

Творческа среща с проф. Янг Чанг Чо - виолончело
Модератор Екатерина Дочева
  Янг-Чанг Чо











Опера
09-07-2014
21.00  -  Летен театър

Андре Шение

Спектакъл на Варненска опера

Диригент Вилиана Вълчева
Режисьор и художник Кузман Попов
С участието на Бойко Цветанов, Димитринка Райчева, Венцеслав Анастасов и др.












Международна лятна академия
10-07-2014
10.00  -  Градска художествена галерия

Творческа среща с Евгени Божанов - пиано
Модератор Екатерина Дочева
  Евгени Божанов











Международна лятна академия
10-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Флейтови ансамбли от участници в майсторския клас по флейта
Андраш Адорян - флейта
Татяна Божко - пиано
 











Международна лятна академия
11-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Клавирно трио Минчев-Божанов-Чо

Минчо Минчев, цигулка
Евгени Божанов, пиано
Янг Чанг Чо, виолончело

Програма:
Клавирни триа от Феликс Менделсон и Пьотр Илич Чайковски


  Минчо Минчев
  Евгени Божанов
  Янг-Чанг Чо











Международна лятна академия
12-07-2014
10.00  -  НУИ "Добри Христов" - Варна

Фонд Цигулките на проф.Минчо Минчев
Конкурс  Фонд Цигулките на проф.Минчо Минчев
  Проф. Минчо Минчев











Международна лятна академия
12-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Млади цигулкови таланти
Концерт на участници в майсторския клас по цигулка и лауреати от конкурса за цигулари "Фонд Цигулките на проф. Минчо Минчев"











Международна лятна академия
13-07-2014
19.00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Балкански младежки симфоничен оркестър

Диригент Максим Ешкенази

 

Творби от Джузепе Верди, Дмитрий Шостакович, Петко Стайнов, Динику-Владигеров

Под патронажа на Министъра на културата


  Максим Ешкенази - уебсайт











Музикална лаборатория "Варненско лято"
14-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Клавирен рецитал

Веселин Станев, пиано

Програма:
Клавирна музика от Ференц Лист
Реминисценции по „Норма“ от Белини,  R 133, SW 394
Реминисценции по тема от  „Дон Жуан“ на Моцарт,  R 228, SW 418
Фантазия –соната „След едно прочитане на Данте“
Мефисто валс












Музикална лаборатория "Варненско лято"
16-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Камерен ансамбъл Буров и приятели
Димитър Буров, цигулка
Яна Бурова, цигулка
Руми Петрова, виола
Христо Танев, виолончело
Милко Милков, пиано
Даниела Димова, сопран

Програма:
Франц Шуберт – Струнен квартет № 12 до минор, D 703 (Квартетзац)
Добринка Табакова - Струнен квартет „На пейка, под сянка“
Панчо Владигеров - Четири песни за сопран и квартет
Йоханес Брамс - Клавирен квинтет оп.34
  Димитър Буров
  Яна Бурова
  Христо Танев
  Милко Милков
  Даниела Димова











Музикална лаборатория "Варненско лято"
18-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Миниатюри за виола и пиано

Николай Николов, виола
Боян Бъчваров, клавесин, пиано

Програма:
Миниатюри за виола и пиано от немски, френски и руски композитори


  Николай Николов
  Боян Бъчваров











Съпътстваща програма
20-07-2014
19.00  -  Градска художествена галерия

Проф. Димитър Христов на 80 години
Рецитал на Ганка Неделчева с клавирни творби на Димитър Христов











На границата с класиката
22-07-2014
19.00  -  Варненска опера

Христо, Надежда и Бобо ЙОЦОВ
Варненски камерен оркестър
Диригент Ганчо Ганчев

Солисти:
Бобо Йоцов, кларинет
Надежда Йоцова, пиано
Христо Йоцов, ударни

  Варненски камерен оркестър
  Христо Йоцов, Надежда Йоцова, Бобо Йоцов











На границата с класиката
28-07-2014
19.30  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Гласове и ритъм от безкрая

Татяна Колева - маримба / перкусии
Младежка перкусионна формация, художествен ръководител Татяна Колева
Космически Гласове, художествен ръководител Ваня Монева


  Татяна Колева











Опера
02-08-2014
21.00  -  Летен театър

Отело - опера от Джузепе Верди

Спектакъл на Варненска опера

Диригент Светослав Борисов
Режисьор Емануел Кордолиани (Франция)
Художник на костюмите Жоли Скобелцин (Франция)
Диригент на хора Стефан Бояджиев
С участието на Владимир Кузменко (Украйна), Венцеслав Анастасов,

Радостина Николаева, Жером Били (Франция) и др.












Опера
08-08-2014
21.00  -  Летен театър

Риголето

Спектакъл на Опера Варна

Диригент Стефано Сегедони (Италия)

Режисьор Кузман Попов
Художник на декора Лора Маринова
Художник на костюмите Мария Диманова
Диригент на хора Стефан Бояджиев

С участието на Венцеслав Анастасов, Ирина Жекова, Алексей Татаринцев (Новая опера - Москва), Агунда Кулаева (Новая опера - Москва) и др.












На границата с класиката
04-10-2014
19.00  -  Варненска опера

Страцимир Павлов - Седем свещени пространства

Страцимир Павлов- пиано, клавишни инструменти, композиция
Нейчо Петров (Реджи)- вокали
Стоян Роянов (Я-Я)- кларинет, саксофон
Валери Ценов- перкусии, маримба
Борис Казаков- акустичен бас
Нейко Бодуров-тромпет
Христина Белева- гъдулка
Петър Миланов- тамбулиер
Струнен нонет


  Страцимир Павлов











1 




 

 


Created and Powered by Stalker Project - Studio IDA