Програма 2016

 



10-06-2015
  -  

Продажба на билети за Международен музикален фестивал „Варненско лято” 2015

Продажба на билети Билети за сцени Фестивален комплекс и Градска галерия се продават на касите на ФКЦ и oнлайн на www.fccvarna.bg

Работно време на касата в Галерията
само за сцена Градска галерия от 15 юни 2015:
Всеки делничен ден: от 11 до 13 часа
Преди всеки концерт: от 17 до 19 часа

Билети за Опера в Летния театър  - на касите на Опера Варна и Летния театър












Симфонична и камерна музика, опера и балет
20-06-2015
20:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Варненска филхармония

Диригент Йордан Камджалов
Солист Симеон Симеонов – цигулка

Програма:
П. Владигеров – Българска рапсодия "Вардар"
П. Владигеров – Концерт за цигулка и оркестър № 1
П. И Чайковски  – Симфония  № 6


  Йордан Камджалов
  Симфоничен оркестър при Държавна опера - Варна
  Симеон Симеонов











Съпътстваща програма
21-06-2015
11:00  -  Радио Варна - Арт салон

Кръгла маса на Българската фестивална асоциация

Информационна среща - Варна











Симфонична и камерна музика, опера и балет
21-06-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Гала на френската камерна музика

Людмил Ангелов – пиано
Марио Хосен – цигулка
Кристина Хинова – цигулка
Жерар Козе – виола
Доминик де Виленкур – виолончело

Програма:
Г. Форе – Елегия оп.24
Е. Шосон – Пиеса за виола и пиано оп. 39
Кл. Дебюси – Клавирно трио сол мажор
Ц. Франк – Клавирен квинтет фа минор


  Людмил Ангелов
  Марио Хосен
  Кристина Хинова
  Жерар Козе
  Доминик де Виленкур











Симфонична и камерна музика, опера и балет
22-06-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

Диригент Пламен Джуров

Солисти:

Лия Петрова – цигулка и Адриен Ла Марка – виола 

Програма:
Михаил  Пеков – Вариации, първо изпълнение
Петерис Васкс –  Viatore
В. А. Моцарт – Симфония концертанте за цигулка, виола и оркестър в ми бемол мажор


  Лия Петрова
  Адриен Ла Марка
  Ансамбъл “Софийски солисти”











Симфонична и камерна музика, опера и балет
24-06-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Камерата Орфика

Марио Хосен - цигулка
Тошики Усуи – пиано, Япония

Програма:
Й. С. Бах- 4 фуги от цикъла 24 прелюдии и фуги, транскрипция В.А. Моцарт
В.А. Моцарт - Адажио и Фуга KV 546
Георги Арнаудов - Вратите на съня
Ернест Шосон – Концерт за цигулка, пиано и струнни, oп. 21, ре мажор


  Камерата Орфика
  Марио Хосен
  Тошики Усуи











Симфонична и камерна музика, опера и балет
25-06-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирно дуо Йорданова-Кюркчиев

Програма:
Фр. Шуберт – Андантино варие оп. 84
Дж. Онслоу – Голяма соната оп. 22
Ал. Скрябин – Фантазия пост опус
Кл. Дебюси – Шест антични епиграфа
С. Рахманинов – Сюита оп.17


  Клавирно дуо Йорданова - Кюркчиев











Симфонична и камерна музика, опера и балет
26-06-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Квартет Фрош

Негина Стоянова – цигулка
Петя Димитрова – цигулка
Мария Вълчанова-Любенова – виола
Виктор Трайков – виолончело

Програма:
В.Казанджиев–Струнен квартет № 6
Х.Волф – Италианска серенада
Б.Барток – Струнен квартет № 4


  Струнен квартет "Фрош"











Съпътстваща програма
27-06-2015
11:00  -  Градска художествена галерия

Приказки за фагот
Детски концерт
Фортисимо Фамилия и Софийска филхармония
диригент Мартин Пантелеев
солист Сабина Йорданова
артисти Иван Юруков и Сандра Петрова











Симфонична и камерна музика, опера и балет
28-06-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Софийска филхармония
Диригент Мартин Пантелеев
Солист Франсоа Салк - виолончело

Програма:
В.А.Моцарт –Симфония № 38 ре мажор Пражка,  K.504
П.И.Чайковски – Вариации Рококо
*
З.Кодаи  - Танци от Галанта
Д.Попер – Унгарска рапсодия оп.68
Й.Брамс – Унгарски танци (селекция)

  Софийска филхармония
  Мартин Пантелеев
  Франсоа Салк











Симфонична и камерна музика, опера и балет
29-06-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Гала концерт Звездите на италианското белканто
Варненска опера

Диригент Марко Боеми, Италия

с Карло Коломбара и  Дариа Масиеро, Италия

  Марко Боеми
  Карло Коломбара
  Дариа Масиеро











Симфонична и камерна музика, опера и балет
30-06-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Русенска филхармония

Диригент Найден Тодоров

Солисти:
Светлин Русев – цигулка
Мария Цветкова – сопран
Андреана Николова – мецосопран
Александър Баранов – тенор
Момчил Миланов – бас
Пламен Бейков - бас

с участието на Хор Дунавски звуци – Русе, хормайстор Стелияна Димитрова – Хернани и Хор при Варненска детско-юношеска опера, диригент Ганчо Ганчев

Програма:
Ан. Вапиров – Родопска легенда – вариации за симфоничен оркестър, първо изпълнение (световна премиера)
М. Равел – Рапсодия Циганка
К. Дженкинс – Меса за солисти, хор и оркестър Въоръженият човек
(изпълнението е удостоено с Кристална лира за 2014 г.)


  Найден Тодоров
  Светлин Русев
  Въоръженият човек
  Анатолий Вапиров











Симфонична и камерна музика, опера и балет
01-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Процесът Мерилин Монро

Камерна опера от Роланд Баумгартнер

Либрето Джейрон Тино
Диригент Андрия Павлич
Режисьор Огнян Драганов
Художник на костюмите Първолета Чавдарова-Летиция

Солисти:
Теодора Чукурска, Анита Шишкова, Стоян Стоянджов, Илия Деведжиев, Цветана Благоева
Оркестър на Държавна опера – Русе
Студио за модерен балет Фрийдъм към Държавна опера – Русе


  Роланд Баумгартнер и "Процесът "Мерилин Монро"
  Огнян Драганов











Симфонична и камерна музика, опера и балет
02-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Спящата красавица

Балетно-театрален спектакъл

Музика П. И. Чайковски по едноименната приказка на Шарл Перо
Режисьор Боян Иванов
Сценография и костюми Свила Величкова
Хореография Мариус Петипа
Редакция Калина Богоева
Адаптация Силвия Томова
Репетитор Марияна Захариева
Видео среда и мапинг Тодор Тодоров

С участието на балета на Държавна опера – Русе и актьори от Държавен куклен
театър – Варна
Копродукция на Държавна опера – Русе и Държавен куклен театър – Варна


  Боян Иванов
  Свила Величкова
  Силвия Томова











Симфонична и камерна музика, опера и балет
03-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Оркестър Московски виртуози
Худoжествен ръководител  Владимир Спиваков

Програма:
Годишните времена на П. И.Чайковски, А. Вивалди и А. Пиацола
Програмата се изпълнява без диригент.
  Владимир Спиваков и "Московски виртуози"











Международна лятна академия
04-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирно трио Имаж

Гергана Гергова – цигулка
Томас Кауфман – виолончело
Павлин Нешев – пиано

Програма:
Й. Хайдн – Клавирно трио ми бемол минор Hob. XV: 31
М. Кагел – Клавирно трио № 1, първо изпълнение във Варна
Р. Шуман – Клавирно трио № 1

Със съдействието на Гьоте Институт


  Трио "Имаж"











Международна лятна академия
06-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирен рецитал

Филип Иванов

Програма:
Л. ван Бетовен – Соната № 3 в до мажор оп. 2/3
Фр. Шопен – Анданте спианато и голяма полонеза оп. 22
Кл. Дебюси – Ондин и Изкуствени цветя ( Прелюдии ІІ)
Ф. Лист – След прочит на Данте S.161/7  (Години на странстване ІІ)


  Филип Иванов











Международна лятна академия
07-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Лауреати от Международния конкурс "Панчо Владигеров" Шумен











Международна лятна академия
07-07-2015
17:00  -  Концертно студио на Радио Варна

Творческа среща с проф. Минчо Минчев
Модератор и водещ Екатерина Дочева











Международна лятна академия
08-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Валентин Радутиу – виолончело и Евгени Божанов – пиано
П.И.Чайковски – Пет песни (транскрипция за виолончело и пиано)
С.Рахманинов – Соната за виолончело и пиано сол минор, оп.19
  Валентин Радутиу
  Евгени Божанов











Международна лятна академия
09-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Йосиф Иванов – цигулка и Филип Иванов – пиано

Програма:
Л.ван Бетовен – Соната за цигулка и пиано ре мажор, оп.12 , N 1

К.Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо оп.28

М.Равел  - Соната за цигулка и пиано сол мажор

М.Равел – „Циганка” Концертна рапсодия за цигулка и пиано


  Филип Иванов
  Йосиф Иванов











Опера и балет в Летен театър
09-07-2015
21:00  -  Open-air Theater

Дж. Верди – Макбет, премиера
Варненска опера
 
Диригент Стефано Сегедони, Италия
Режисьор Нина Найденова
Сценография Борис Стойнов
Костюми Цветанка Петкова-Стойнова
със Сорина Мунтеану (Румъния),Венцеслав Анастасов,
Валерий Георгиев, Пламен Димитров, Димитринка Райчева, Борис Луков











Международна лятна академия
10-07-2015
19:00  -  Концертно студио на Радио Варна

Концерт на участниците в курса по пеене на Анна Томова-Синтова











Международна лятна академия
11-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Концерт на участниците в курса по цигулка на Минчо Минчев











Музикална лаборатория
12-07-2015
11:00  -  Градска художествена галерия

Ансамбъл Симфониета Варна
Диригент проф. Милко Коларов

Солисти:
Светослав Славчев – фагот
Росен Идеалов – кларинет

Програма:
В. Казанджиев – Вариации за струнен оркестър
В. А. Моцарт – Концерт за фагот и оркестър си бемол мажор KV 191
В. А. Моцарт – Концерт за кларинет и оркестър ла мажор KV 622
  Оркестър Симфониета
  Светослав Славчев
  Росен Идеалов











Съпътстваща програма
12-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Балкански младежки оркестър
Диригент Любо Денев-младши

Програма:
В.А.Моцарт – Увертюра "Вълшебната флейта"
Ф.Лист – Симфонична  поема "Прелюдии"
П. Владигеров – Импровизация и токата
Я. Сибелиус – Втора част из сюита "Карелия"
М.Мусоргски – Нощ на голия връх
Дм.Шостакович – Празнична увертюра
Динику – Владигеров – Хоро Стакато











Музикална лаборатория
13-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Румяна Атанасова – пиано
Програма:
Й. С. Бах – Ф. Бузони –  Чакона ре минор BWV 1004
Л. ван Бетовен – Соната № 23 фа минор оп. 57 Appassionata
Фр. Шопен – Балада № 1 сол минор оп. 23
Балада № 2 фа мажор оп. 38
Ф. Лист – Два концертни етюда: Горско шумолене
(Waldesrauschen, 1862) и  Танц на джуджетата (Gnomenreigen, 1863 )
Ф. Лист – Концертна парафраза по Риголето
  Румяна Атанасова











Международна лятна академия
13-07-2015
17:00  -  Концертно студио на Радио Варна

Творческа среща с Анна Томова -Синтова
Модератор и водещ Екатерина Дочева











Музикална лаборатория
14-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Грациела Вълчева – мецосопран и Вилиана Вълчева – пиано
Програма
Руска музикална страница
Творби от Г. Свиридов, Н. Римски-Корсаков, Ал. Скрябин, М. Мусоргски, С. Рахманинов
  Грациела Вълчева Фиеро
  Вилиана Вълчева











Музикална лаборатория
15-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Духов квинтет Нюанси

Цветелина Белева – флейта
Асен Цветанов – обой
Атанас Илиев –  кларинет
Христо Цачев – валдхорна
Мария Черноокова – фагот

Маргарита Илиева – пиано

Програма:
А. Дворжак – Квартет № 12 фа мажор оп. 96 Американски, аранжимент за духов квинтет Давид Валтер
М. Равел – Гробницата на Купрен за духов квинтет и пиано, аранжимент Давид Валтер
Фр. Пуленк – Секстет за духов квинтет и пиано


  Духов квинтет Нюанси
  Асен Цветанов
  Цветелина Белева
  Атанас Илиев
  Мария Черноокова
  Маргарита Илиева











Музикална лаборатория
16-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирно дуо Карееви
Концертът се посвещава се на 70-годишнината на Атанас Кареев

Творби от Х. Гьотц, А. Пиацола, Ал. Розенблат, М. Инфанте, Ал. Йосифов, П. Владигеров
  Клавирно дуо "Карееви"











Музикална лаборатория
17-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Лора Маринова – виолончело и Красимир Тасков – пиано
Концертът се посвещава се на 60-годишнината на Красимир Тасков

Програма:
Пейзажи на славянската душа
Дм. Шостакович – Адажио и Пролетен валс из Балетна сюита № 2       
Кр. Тасков – Съновидение, премиера   
Б. Мартину – Соната за виолончело и пиано № 2      
С. Рахманинов – Соната за виолончело и пиано сол минор оп.19
  Лора Маринова
  Красимир Тасков











Музикална лаборатория
18-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Юлиан Горус – пиано
В.А. Моцарт – Фантазия до минор KV 475
Л. ван Бетовен – Соната № 21 оп.53 Валдщайн
Кл. Дебюси – Des pas sur la neige (Стъпки по снега) 
                   La fille aux cheveux de lin (Момичето с ленените коси)
Фр. Шопен – Соната № 2 си бемол минор
  Юлиан Горус











Музикална лаборатория
19-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Фестивален оркестър Варненско лято
Диригент Страцимир Павлов

Солисти:
Димитър Буров – цигулка
Мирослав Петков – тромпет

Програма:
Петерис Васкс – Концерт за цигулка и оркестър
Андре Жоливе – Концертино за тромпет, струнен оркестър и пиано
  Страцимир Павлов
  Димитър Буров











Изкуството на Барока и Ренесанса
20-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Ансамбъл Les Ambassadeurs

Алекси Косенко – флейта, Франция
Зефира Вълова – цигулка, България
Еманюел Балса – виола да гамба, Франция
Марианна Хенриксон – клавесин, Финландия

Програма:
Парижки виртуози
Творби от Г.Ф. Телеман, Ж-М Льоклер, М. Блаве, Форкьоре


  Ансамбъл Les Ambassadeurs











Изкуството на Барока и Ренесанса
21-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Ансамбъл Льо тандр амур (Испания)

Люсиен Панон – цигулка
Себастиен  Перин – барокова флейта
Катрин Елкин – обой
Ликсаниа Фернандес – виола да гамба
Естебан Мазер – клавесин

Програма:
Фамилия Бах
Творби от Й. К. Бах, К.Ф. Ем. Бах, Й. С. Бах


  Ансамбъл Льо тандр амур











Опера и балет в Летен театър
21-07-2015
21:00  -  Летен театър

Фр. Чилеа – Адриана Лекуврьор, премиера
Варненска опера

Диригент Вилиана Вълчева
Режисьор Деян Прошев, Македония
с Цветелина Василева,
Иван Момиров,
Даниела Дякова,
Иво Йорданов











Изкуството на Барока и Ренесанса
22-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Ансамбъл Маркиз (Унгария)

Ласло Блашкович – контратенор
Юдит Блашкович Фелшеги – колоратурен сопран
Марта Гал – клавесин
Каталин Калай – барокова флейта
Агнес Калай – бароково виолончело
Майкъл Джеймс Райън – актьор

Програма:
Тайния език на ветрилата – музика от епохата на Барока


  Ансамбъл Льо тандр амур











На границата с класиката
24-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Госпъл проект
Джанис Харингтън вокал
Костадин Георгиев - Калки вокал
Страцимир Павлов пиано, аранжименти
Валери Ценков барабани
Борис Казаков бас
Чавдар Гочев 
китара
Струнен квартет
Госпъл хорал Варна

Проектът представя афро-американски спиричуали и госпьл песни  











На границата с класиката
25-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Йълдъз Ибрахимова – вокал, Теодосий Спасов – кавал, Христо Йоцов – ударни
Йълдъз Ибрахимова – вокал
Теодосий Спасов – кавал
Христо Йоцов – ударни

Варненски камерен оркестър
Диригент Ганчо Ганчев

Христо Йоцов - Концерт за комплект барабани и симфоничен оркестър, световна премиера

  Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов и Христо Йоцов
  Ганчо Ганчев и Варненски камерен оркестър











На границата с класиката
26-07-2015
19:00  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1

Кристина Бранко

Кристина Бранко – вокал, Португалия
Рикардо Диас – пиано
Хосе Мануел Нето – португалска китара
Бернардо Морейра – контрабас

Идеалист – последният албум на фадо звездата Кристина Бранко


  Кристина Бранко











На границата с класиката
27-07-2015
19:00  -  Градска художествена галерия

Between the Worlds, премиера

JP3 & Арена квартет

Живко Петров – пиано
Веселин Веселинов – Еко – контрабас
Димитър Семов – ударни

Пламена Жекова – цигулка
Орлин Цветанов – цигулка
Валентин Геров – виола
Христо Танев – виолончело


  JP3











Опера и балет в Летен театър
29-07-2015
21:00  -  Летен театър

С. Прокофиев – Ромео и Жулиета, премиера
Сибирски държавен балет
и Балет на Държавна опера Варна – копродукция

Постановка Сергей Бобров –
з.а. на Русия











Опера и балет в Летен театър
20-08-2015
21:00  -  Летен театър

Г. Доницети – Дон Паскуале, премиера
Диригент Светослав Борисов
Режисьор Кузман Попов
Сценография Teatro Comunale di Modena – Италия
Костюми Елена Иванова
Диригент на хора Стефан Бояджиев

с Деян Вачков, Алексей Татаринцев, Ирина Жекова, Свилен Николов











1 




 

 


Created and Powered by Stalker Project - Studio IDA