Програма 2021

 


Симфонична и камерна музика
26-06-2021
20:00  -  Летен театър

Тържествено откриване

Симфоничен оркестър на Държавна опера Варна &
Симфоничен оркестър на Словенското радио и телевизия

Диригент Росен Миланов

Солисти
Томо Келер - цигулка 
Сурен Багратуни - виолончело 

Концертмайстор Анна Фурнаджиева

П. Владигеров – Рапсодия "Вардар"
Й. Брамс - Концерт за цигулка, виолончело и оркестър, оп. 102
Н. Римски-Корсаков – Симфонична сюита „Шехеразада”

С любезното съдействие на Посолството на Словения в България


  Събитие във Фейсбук
  Държавна опера Варна
  Симфоничен оркестър на Словенското радио и телевизия
  Томо Келер
  Купи билет
  Повече за концерта
  Сурен Багратуни
  Росен Миланов











Симфонична и камерна музика
28-06-2021
20:00  -  Археологически музей

Перкусионна фиеста 1 Огнени ритми

Виви Василева
– перкусии
Лукас Кампара Джиниз - китара

Творби от Кевин Воланс, Й.С.Бах, А.Пиацола, Маки Ишии

  Събитие във Фейсбук
  Купи билет
  Повече за участниците











Симфонична и камерна музика
29-06-2021
20:00  -  Археологически музей

Перкусионна фиеста 2 Bach Mirror

Василена Серафимова
- маримба
Тома Енко – пиано

Представяне на новия им компактдиск Bach Mirror

  Купи билет
  Събитие във Фейсбук
  За проекта и изпълнителите
  Повече за концерта











Симфонична и камерна музика
30-06-2021
20:00  -  Археологически музей

Перкусионна фиеста 3 La FIESTA
 
Татяна Колева и
Младежка перкусионна формация: Виктор Бенев, Калина Владовска, Борис Будинов, Мартин Хафизи, Диего Хаен Гарсиа
 
Перкусионен спектакъл с оригинални, премиерни творби и специални аранжименти, съчетани в коктейл от класическа музика, джаз, български фолклор, латино и фламенко
Бела Барток   - из „6 танца в български ритъм“ (1940),  ар. Т. Колева, световна премиера **        Ценко Минкин  - Калейдо (2020), световна премиера *
Питър Клатцоу   - Вариации по тема от Н. Паганини (2012) *
Флориан Майер - Soleá (2017), нова премиерна версия 2021 *
Виктор Бенев  - Аварез (2021), световна премиера *
Якоб тер Велдхаус  - Тhe City / Another City (2016/18) българска премиера **
Татяна Колева  - Към Дома (2017) *
Стивън Виблей  - Хигуита̀! (2012) българска премиера
Ленард Бърнстейн - West Side Story (1957), ар. Т. Колева (2019) българска премиера **
Чик Къриа  - Фиеста (1972) ар. Колева/Бенев (2019) българска премиера **
Стоян Янкулов  - Стъпка по стъпка (2015) **
*написано за Т. Колева & YPP / **аранжирано за Т. Колева & YPP

  Купи билет
  Младежка перкусионна формация и Татяна Колева
  Събитие във Фейсбук











Музикална лаборатория
01-07-2021
19:00  -  Драматичен театър Основна сцена

Човешки приливи

Артистична мултидисциплинарна визия за границите на човешката съдба
Музика – Поезия – Балет – Видеоклип

Музика – ТОМАС МАРКО
Концерт за сопран, соло цигулка, перкусии и струнен квинтет

Поетичен текст – ЛУСИАНО ГОНЗАЛЕС САРМИЕНТО
Превод Мария Горанова Берние

Испанско – български проект със съдействието на Институт Сервантес

  Събитие във Фейсбук
  Купи билет











Опера в летния театър
01-07-2021
21:00  -  Летен театър

Коса
Премиера!

Мюзикъл по музика на Галт Макдърмот
Режисьор Борис Панкин
Диригент Страцимир Павлов
Хореограф Анастасия Неделчева

С участието на Мариан Бачев, Виктор Ибришимов, Десислава Николова, Нора Караиванова и др.

Оркестър и балет на Държавна опера Варна.

  Събитие във Фейсбук
  Купи билет











Международен симпозиум
02-07-2021
9:00 – 12:00  -  Градска художествена галерия

Немски романтизъм - Брамс, Лист, Малер


02 - 04.07

2 юли – Брамс
Презентации от :
проф. д-р Хартмут Кронес, Виена,
проф. д-р  Манфред Пермозер, Виена
проф. д-р Волфрам Щайнбек, Кьолн

3 юли – Лист
Презентации от :
проф. д-р Хартмут Кронес, Виена
проф. д-р  Хелмут Лоос, Лайпциг
проф. д-р Кристиан Гланц, Виена

4 юли – Малер
Презентации от :
д-р Райнер Бишоп, Виена,
проф. д-р Кристиан Гланц, Виена

Модератори - проф. д-р Хартмут Кронес и гл.ас. д-р Петя Цветанова


  Събитие във Фейсбук
  Регистрация за участие в симпозиума











Международен симпозиум
02-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Концерт Брамс – Лист - Брукнер


Брамс – Клавирно трио 1, оп. 8
Емануела Пиемонти – пиано, Екатерина Фролова – цигулка, Петер Сомодари – чело

Лист – Сен Санс – Клавирно трио „Орфей“
Лора Чекоратова - пиано, Георги Вълчев - цигулка, Рудолф Леополд -чело

Брукнер  - Струнен квинтет фа мажор
Марио Хосен – цигулка, Валери Леополд – цигулка, Александър Земцов – виола, Марта Потулска – виола, Рудолф Леополд – чело

В партньорство с Италианския културен институт

 

 

 

 


  Купи билет
  Събитие във Фейсбук











Международен симпозиум
03-07-2021
19:00  -  Фестивален и конгресен център - зала 1

Мартин Хазелбьок


Органов рецитал на

Мартин Хазелбьок

Творби от Й.С.Бах, Ф.Менделсон- Бартолди, А.Брукнер, Ф. Лист, М.Хазелбьок


  Купи билет
  Събитие във Фейсбук











Международен симпозиум
04-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Концерт Брамс - Малер


Деница Лафчева - кларинет, Юлиан Рахлин - цигулка, Сара МакЕлрави - цигулка, Александър Земцов - виола, Петер Сомодари - чело

Брамс - Клавирен квинтет
Лора Чекоратова - пиано, Георги Вълчев - цигулка, Валери Леополд - цигулка, Марта Потулска - виола, Атанас Кръстев - чело

Малер - Клавирен квартет
Емануела Пиемонти - пиано, Марио Хосен - цигулка, Юлиан Рахлин - виола, Лиляна Кехайова - чело

В партньорство с Италианския културен институт


  Купи билет
  Събитие във Фейсбук











Международен симпозиум
04-07-2021
12:00  -  Градска художествена галерия

Немски песенен романтизъм


Енеас Хум – баритон, Германия
Дориана Чакърова – пиано

Песни от Лист, Брукнер, Малер, Брамс, Йозеф Маркс, Хуго Волф

 


  Купи билет
  Събитие във Фейсбук











Симфонична и камерна музика
08-07-2021
20:00  -  Археологически музей

Духов квинтет Пилекадоне

Мила Павлова
– флейта
Валентин Методиев – обой
Венелин Пиперов – кларинет
Евгений Тонев – фагот
Ясен Теодосиев – валдхорна

Моцарт, Гершуин, Бърнстейн, Пенка Кунева

  Квинтет "Пилекадоне"
  Купи билет
  Събитие във Фейсбук











Симфонична и камерна музика
09-07-2021
18:30  -  Драматичен театър Основна сцена

Квартет Артис


Квартет Артис (Австрия)

Петер Шумайер - първа цигулка
Йоханес Майсл -  втора цигулка
Херберт Кефер -  виола
Отмар Мюлер -  виолончело

Моцарт – Струнен квартет KV 157
Крайслер – Струнен квартет
Бетовен – Струнен квартет oп. 130/133

В партньорство с Австрийското посолство и Австрийски музикални седмици


  Събитие във Фейсбук
  Повече за концерта
  Купи билет
  Квартет Артис











Интермецо
09-07-2021
20:30  -  Фестивален и конгресен център

Фламенко: Възраждане


Съвместно с Международен театрален фестивал „Варненско лято“

Фламенко балет Барселона - Испания

Режисура и хореография  Давид Гутиерес
Музика Atrapado en el Tiempo
Драматургия Un Tiempo Nuevo para el Flamenco

Мениджмънт Flamenco Agency


  Събитие във Фейсбук











Интермецо
10-07-2021
21:15  -  Археологически музей

Портрети на неизвестното


съвместно с Международен театрален фестивал „Варненско лято“

10 & 12 юли, 21:15ч., Археологически музей

музикално - драматичен  и визуален пърформанс
Петър Дундаков / Явор Гърдев / Венелин Шурелов

Идея и музика - Петър Дундаков
Текст и сценична реализация - Явор Гърдев
Визуална среда - Венелин Шурелов

Участват:
Ина Кънчева - сопрано
Василена Серафимова - маримба и перкусии
Маргарита Илиева – пиано
В ролята на Кастор – Иван Бърнев












Музикална лаборатория
14-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Веско Стамболов – пиано

Последните клавирни опуси на Любомир Пипков

   Веско Стамболов











Опера в летния театър
14-07-2021
21:00  -  Летен театър

Хофманови разкази
Премиера!

Опера от Жак Офенбах

Режисьор Урсула Хорнер
Диригент  Павел Балев











Международна лятна академия
16-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров

Сергей Рахманинов - Симфонична поема "Скалата", оригинална версия на автора за 1 пиано на 4 ръце, оп.7

П.И. Чайковски - Сюита "Спящата красавица", транскрипция за 1 пиано на 4 ръце на С. Рахманинов, оп.66а
- (1.) Увертюра. Фея Люляк - (2.) Adagio. Pas d'action - (3.) Характерен танц: Котаракът в чизми и Бялата котка - (4.) Панорама - (5.) Валс -

Антон Аренски - Из "12 Пиеси" за 1 пиано на 4 ръце, оп.66
- (1.) Валс - (2.) Марш - (3.) Романс - (4.) Скерцо - (5.) Приспивна песен - (6.) Полка -

Сергей Рахманинов - "Шест Пиеси" за 1 пиано на 4 ръце, оп.11
- (1.) Баркарола - (2.) Скерцо - (3.) Руска песен - (4.) Валс - (5.) Романс - (6.) Слава! -

 

 


  Клавирно дуо Аглика Генова – Любен Димитров











Международна лятна академия
19-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Участници в интензивния уъркшоп на дуо Генова - Димитров


Представяне на новия диск на Аглика Генова и Любен Димитров,
творческа  среща и концерт с участие на изявени участници в
техния интензивен  уъркшоп

 












Международна лятна академия
20-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Участници в майсторския клас на Димитър Буров
Концерт на изявени участници в майсторския клас по цигулка и виола на Димитър Буров











Опера в летния театър
20-07-2021
21:00  -  Летен театър

Риголето
Премиера!

опера от Джузепе Верди

Режисьор Сребрина Соколова
Диригент Григор Паликаров











Международна лятна академия
21-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Участници в майсторския клас на проф. Минчо Минчев

Концерт на изявени участници в майсторския клас по цигулка на проф.Минчо Минчев












Международна лятна академия
22-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Участници в майсторския клас на Емил Иванов

 

Концерт на изявени участници в майсторския клас по оперно пеене на Емил Иванов












Опера в летния театър
22-07-2021
21:00  -  Летен театър

Травиата


опера от Джузепе Верди

Режисьор Кузман Попов
Диригент Григор Паликаров












Международна лятна академия
23-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Клавирно трио "Атос", Германия


Анете фон Хен – цигулка
Томас Хопе – пиано
Стефан – Хайнемайер – чело












Опера в летния театър
24-07-2021
21:00  -  

Трубадур

опера от Джузепе Верди

Режисьор Кузман Попов
Диригент Лоренцо Бизари











Симфонична и камерна музика
26-07-2021
20:00  -  Археологически музей

Ансамбъл Арс Нова Люкс


Мария Митева - флейта
Кае Шираки - пиано
Оливие Дартевел - кларинет
Люк Хемер – вибрафон, перкусии

Специален гост:
Мирослав Димов – ударни

Творби от съвременни композитори – музика от 20. и 21. век

Със съдействието на Министерството на културата на Люксембург с FOCUNA -  Люксембургски културен фонд

 












Симфонична и камерна музика
27-07-2021
20:00  -  Летен театър

Софийска филхармония
Диригент Найден Тодоров

Солист Марио Хосен - цигулка

Брамс – Концерт за цигулка и оркестър
Менделсон – Симфония №3











Симфонична и камерна музика
31-07-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Рецитал на Красимира Стоянова и Людмил Ангелов

Красимира Стоянова – сопран
Людмил Ангелов – пиано

Песни от Чайковски, Рахманинов, Шуберт и Пучини












Симфонична и камерна музика
01-08-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Пиер Амоял и Бертран Жиро


Пиер Амоял – цигулка
Бертран Жиро – пиано

Брамс, Прокофиев, Франк













01-08-2021
11:00  -  

Открит урок и творческа среща

 

Открит урок на Красимира Стоянова - сопран, творческа среща с Красимира Стоянова и Людмил Ангелов












Crossover
05-08-2021
22:30  -  Клуб Ментол

Срещи с Деди Йожи

Михаил Йосифов ( аранжор / тромпет)
Велислав Стоянов (солист / тромбон)
Димитър Льолев (саксофон)
Милен Кукошаров (пиано)
Александър Логозаров (китара)
Даниеле Феббо (контрабас)
Борислав Петров (барабани)
Атанас Попов (ударни)











Crossover
07-08-2021
20:00  -  Археологически музей

Мусоргски - Картини от една изложба

Картини от една изложба за джаз трио с Константин Костов, Христо Йоцов и Димитър Карамфилов
  Купи билет
  Повече за концерта











Опера в летния театър
07-08-2021
21:00  -  Летен театър

Раймонда
Премиера!

Балет от Александър Глазунов

Диригент Бисера Чадловска











Crossover
08-08-2021
20:00  -  Археологически музей

Рефлектор - Премиера

аудио-визуален концерт

Димитър Бодуров - пиано, композиция
Нейко Бодуров - тромпет
Иван Шопов - електроника
Лора Шопова - видео
Илина Михайлова - сопран (специален гост)

Светослав Борисов - диригент
Камерен струнен ансамбъл Варна

С финансовата подкрепа на Министерство на културата и Национален фонд “Култура” и в партньорство с Фестивал РАДАР.












Опера в летния театър
09-08-2021
21:00  -  Летен театър

Борислав Иванов на 90

Оперен концерт

Диригенти Светослав Борисов, Кръстин Настев, Стефан Бояджиев
Режисура Сребрина Соколова

Участват Агунда Кулаева, Алексей Татаринцев, Таня Иванова,
Солисти, Хор, Оркестър и Балет на Държавна опера Варна













Съпътстваща програма
10-08-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Цигулковата школа във Варна

 

 

Представяне на книгата „Цигулковата школа във Варна“ от Геновева Бурова












Опера в летния театър
11-08-2021
21:00  -  Летен театър

Цар Лъв
Премиера!

Мюзикъл по музика на Елтън Джон

Режисьор Петко Бонев
Диригент Страцимир Павлов











Европейски изгряващи звезди
13-08-2021
19:00  -  Драматичен театър Основна сцена

Европейски изгряващи звезди

Концепция и съдействие Огюстен Дюме
Арнолд Стринг трио и Джонатан Фурнел - пиано

Съвместен проект с Queen Elisabeth Music Chapel











Симфонична и камерна музика
20-08-2021
20:00  -  Летен театър

Гала концерт


Симфоничен оркестър на Държавна опера Варна

Диригент Георги Димитров

Солист Красимира Стоянова- сопран

Арии, увертюри и интермеци от опери на Верди, Леонкавало, Каталани, Пучини

 

 












Симфонична и камерна музика
28-08-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Луиза Село и ансамбъл Le Agane

 

„Отрова и амброзия“ – музикален спектакъл
Художествена концепция Луиза Село


В партньорство с Италианския културен институт и
Общината в Удине, Италия

 

 


Повече за концерта












29-08-2021
19:00  -  Морска градина

Флашмоб

Ensemble Le Agane / 8 флейти /

Художествена концепция Луиза Село

В партньорство с Италианския културен институт и
Общината в Удине, Италия


Повече за концерта











Изкуството на Барока
07-09-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Интеграл: Виолончеловите сюити на Й.С.Бах I

 

Доминик де Виленкур
виолончело

Й.С.Бах

Сюити 1, 3, 5

 


  Доминик де Виленкур











Изкуството на Барока
08-09-2021
19:00  -  Фестивален и конгресен център

Concentus Musicus Wien


Concentus Musicus – Wien, за първи път в България

Артистичен директор Стефан Готфрид

Творби от Хенри Пърсел

В партньорство с Австрийското посолство и Австрийски музикални седмици
С подкрепата на Министерството на културата














Изкуството на Барока
09-09-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Интеграл: Виолончеловите сюити на Й.С.Бах II

 

Доминик де Виленкур
виолончело

Й.С. Бах

Сюити 4, 2, 6


  Доминик де Виленкур











Съпътстваща програма
10-09-2021
19:00  -  Градска художествена галерия

Барокова реторика

 

Представяне на книгата „Барокова реторика” от проф. Росица Йорданова












Барок
11-09-2021
19:00  -  Аула на Икономически университет Варна

Фестивален бароков оркестър


Диригент Владимир Кираджиев

Барок - Необарок

В партньорство с Италианския културен институт












Съпътстваща програма
12-09-2021
21:00  -  Клуб Ментол

Премиера на филма "Полет"

 

Дебютен филм на режисьора Нейчо Петров – Реджи,
който разглежда творческия и житейски път на
музиканта Стоян Роянов – Я Я.

С участието на La Migra и приятели

Оператор / звук и осветление на терен: Станислав Евстатиев
Асистент-оператор / Фотограф: Мира Арнаудова
Монтаж / графичен дизайн: "4 Friends Studio"
Сценограф / звукова среда: Нейчо Петров
Кастинг: Amaranth Productions












Музикална лаборатория
10-10-2021
11:00  -  Градска художествена галерия

Проф. Милко Коларов на 75
Неделно матине
Проф. Милко Коларов на 75
Юбилеен концерт

П.Владигеров – Дивертименто
М. Коларов – Концерт за баскларинет и камерен ансамбъл, премиера
Фр. Шуберт – Меса N2 сол мажор

Хор на Варненските момчета и младежи, диригент Дарина Кроснева
Детски хор „Добри Христов” Варна, диригент Галина Станишева

Диригент Милко Коларов

Солисти:
Мартин Чуров- баскларинет
Ирина Жекова – сопран
Валерий Георгиев – тенор
Евгений Станимиров – бас











Съпътстваща програма
11-10-2021
19:00  -  Радио Варна

75 години Милко Коларов – творческа среща













Варненско лято за деца
31-10-2021
11:00  -  Фестивален и конгресен център

Френска феерия

 

Симфоничен младежки оркестър при НУИ „Д.Христов“- Варна
Диригент Страцимир Павлов
Водещ Руми Петрова „госпожа Виола”












Варненско лято за деца
28-11-2021
11:00  -  Фестивален и конгресен център

Зимна приказка

 

Симфоничен младежки оркестър при НУИ „Д.Христов“- Варна
Диригент Страцимир Павлов
Водещ Руми Петрова „госпожа Виола”












1 




 

 


Design by Marka Collectivе